Levegőminőség-vizsgálat: a levegő munkacsoport online térképes formában megjelenített levegőminőségi adatokat szolgáltat fix állomások létrehozásával és az adatokból speciális modellszámításokkal helyi, regionális, valamint hosszú távú előrejelzéseket készít. A városi környezeti állapotértékelés területén újdonság a levegőben lévő biológiai ágensek (aerobiom) monitoringja. A Levegő munkacsoport állította össze a zajmonitoringot is. A munkacsoportot a Debreceni Egyetem kollégái mellett a HUN-REN Atommagkutató Intézet szakemberei alkotják.
Vízminőség-vizsgálat: a munkacsoport a felszíni és felszín alatti vizek (ún. hidrológiai rendszerek) hidrológiai, hidraulikai, vízkémiai, vízbiológiai, valamint a városi belterületi zöldfelületek és városi talajok párolgási, beszivárgási és lefolyási megfigyelését látja el az elérhető legjobb technika (BAT) alkalmazásával, különböző indikátorok alapján. A munkacsoportban a Debreceni Egyetem mellett a Tiszántúli Vízügyi Igazgatóság (TIVIZIG) és Debreceni Vízmű Zrt. munkatársai is részt vesznek.
Talajminőség-vizsgálat: a talajmonitoring célja a talajtulajdonságok térbeli eloszlásának és időbeni változásainak szisztematikus regisztrációja, emellett a természeti változások, emberi beavatkozások talajra gyakorolt hatásának nyomon követése, talajdegradációs folyamatok, talajszennyezések regisztrálása, azok megelőzése, mérséklése érdekében.
Biodiverzitás-vizsgálat: a Debrecen városi és városkörnyéki vizsgálatok a fajok és élőhelyek, valamint a trendek- és hatások monitorozást egyaránt jelentik. A tervezési terület Debrecen közigazgatási határain belül esik, felvételezések során – többek között – botanikai, levegőben szálló pollen, ízeltlábú felmérést jelentenek, de nyomon követik a kiemelt élőhelytípusok változásait is.
IT monitoring: a rendszer egyik feladata a mérési adatok rögzítése, rendszerezése és a szoftveres környezet (adatbázis, kommunikációs felületek, adatleíró struktúrák, lekérdező rendszerek, biztonságos csatornák stb.) kialakítása. A második az alaprendszer képességeinek kiterjesztése, a rendszer továbbfejlesztése egy mesterséges intelligencián alapuló döntéstámogató rendszer fejlesztésével.
Jogi-közgazdasági munkacsoport: fő feladata a munkacsoportok szerinti, ágazati bontásban érkező, jogi szabályozást érintő javaslatok szintetizálása, a tudományos alapossággal megfogalmazott igényeknek a jogi normaalkotás szintjére történő leképzése, valamint a jogalkotási folyamat menedzselése, továbbá az elfogadott műszaki paraméterek alapján a fenntarthatóságot szolgáló üzleti terv elkészítése.
PARTNEREINK
DEBRECEN MEGYEI JOGÚ VÁROS
DEBRECENI EGYETEM
ZÖLD ŐRSZEMDebreceni Környezeti Ellenőrző Rendszer