citizen science header

CITIZEN SCIENCE

citizen science

Debrecen városának célja egy tudásalapú városi közösség létrehozása. A Citizen Science vagyis közösségi tudomány alkalmazása szintén ezt a célt szolgálja: közelebb hozza a tudományt a városi lakosokhoz. Egy együtt gondolkodó, cselekvő, városi közösség az alapja a lokális környezetvédelmi célok elérésének.

A Citizen Science alapelvei tekintetében, kiemelten fontos a hiteles, tudományos módszereken alapuló információk használata, amelyeket esetünkben:

  • a debreceni Környezeti Ellenőrző Rendszer akkreditált mérőműszerei és
  • a Debreceni Egyetem professzorai, tudósai és a város legkiválóbb szakemberei által biztosított ismeretek garantálják.

A közösségi tudomány másik fontos értéket képviselő alapelve az, hogy a tudományos kutatások során gyűjtött adatok és eredmények nyilvánosan hozzáférhető, átlátható és közérthető formában kerülnek közzétételre. Ezek az alapelvek adják a keretet, a tapasztalati tanulást is központba helyező Citizen Science Programoknak.

Citizen Science Programok

A Citizen Science Programokba bekapcsolódók:

  • megérthetik a természeti és környezeti komplex összefüggéseket,
  • elismerhetik az egymásra épülő láncfolyamatokat,
  • betekintést nyerhetnek a különböző szakterületek munkájába,
  • rálátást szereznek az adatgyűjtési folyamatokra: a szenzoroktól/mintavételtől a laboratóriumi vizsgálatokig,
  • valamint megismerhetik a kutatások tudományos következtetéseit és azt is, hogy hogyan alkalmazzák a megszerzett tudást a mindennapokban.

A debreceniek kortól és megelőző ismeretektől függetlenül kapcsolódhatnak be önkéntes jelleggel a Citizen Science Programokba. A programok során az iskolások tekintetében különös hangsúlyt kap a természet, azon belül is a fajok megfigyelése és tanulmányozása. A városi polgároknak szóló események során cél a komplex összefüggéseket átadó ismeretterjesztő túrák szervezése, továbbá a széles spektrumú rálátás biztosítása a víz, a talaj, a levegő és a biodiverzitás témaköreiben. A Citizen Science Programok keretében az egyetemistáknak szóló helyi, környezetvédelmi kutatásokra ösztönző program is megvalósul, továbbá a helyi innovációs munkaközösségekben felhalmozódó tudás beépítését elősegítő kezdeményezésekre is sor kerül.

A Citizen Science-ban résztvevők olyan közösséget alkotnak, amely tudáson és társadalmi felelősségvállaláson alapszik. Ez az együtt gondolkodó, cselekvő közösség képes lesz arra, hogy ne csak lássa milyen jövőt szeretne Debrecennek, hanem már lépéseket is fog tudni tenni annak megvalósítása érdekében.

PARTNEREINK
Picture of the author
DEBRECEN
MEGYEI JOGÚ VÁROS
Picture of the author
Picture of the author
DEBRECENI
EGYETEM
ZÖLD ŐRSZEMDebreceni Környezeti Ellenőrző Rendszer
© 2025 ZÖLD ŐRSZEM Minden jog fenntartva!