HÍREK ÉS AKTUALITÁSOK
news
2025.01.30.
ZÖLD ŐRSZEM SAJTÓ BEJÁRÁS
Elkészült a Környezeti Ellenőrző Rendszer mérőállomás hálózata, mely bemutatására 2025. január 30-án sajtónyilvános helyszíni bejárást tartottak. A sajtónyilvános bejárás keretében – melyen a Polgármester is részt vett – az elsőként elkészült Józsa Klastromparti komplex mérőállomást mutatták be a sajtónak. A program ezt követően a HUN-REN Atommagkutató Intézetben folytatódott, ahol a levegő munkacsoport műszerei, berendezései, vizsgálati módszerei kerültek ismertetésre.
Bővebben
news
2025.01.30.
ZÖLD ŐRSZEM
Debrecen környezetvédelmi programjában, a Zöld Kódexben megfogalmazott 50 intézkedés egyike a Környezeti Ellenőrző Rendszer létrehozása. Ez a Zöld Őrszem az országban egyedülálló, szakemberek által kialakított, a nap 24 órájában működtetett és felügyelt, automatizált információ- és adatgyűjtő, elemző és ellenőrző műszeres rendszer, folyamatos mintavételezéssel és elemzéssel követi nyomon környezetünk állapotát.
Bővebben
news
2024.11.11.
KIVITELEZÉS FOLYAMATBAN
Jól halad a mérőállomások kiépítése. 2024. november 11-én a Déli Gazdasági Övezet közvetlen szomszédságában került sor a munkálatok előrehaladásáról szóló elnökségi tájékoztatóra. A mérőállomások kivitelezése célegyenesbe ért, a kialakított infrastruktúrák a berendezések fogadására készen állnak. A munkálatok előrehaladásának ellenőrzése egy komplex mérőállomás, valamint egy felszíni vizes mérőállomás megtekintésével zajlott.
Bővebben
news
2024.09.25.
ALAPÁLLAPOT FELMÉRÉS
A környezet változásait megfigyelő és ellenőrző tevékenység feltétele a baseline monitoring, azaz az alapállapot precíz felmérése, rögzítése. Ehhez viszonyíthatók a környezetünkben esetlegesen bekövetkező változások. Az alapállapot felmérés során a felszíni és felszín alatti vizek, a környezeti levegőminőség és a talajok állapotának vizsgálatára kerül sor, melyekhez kapcsolódóan megkezdődtek a környezeti alapállapot akkreditált mérésekkel történő felmérései.
Bővebben
news
2024.09.10.
MÉRŐÁLLOMÁSOK FELSZERELTSÉGE
Mivel vizsgáljuk környezetünk állapotát? Komplex és automata mintavevők, minőségvizsgáló állomások, szondák, és még sok más műszer támogatja a munkát. A műszerek és szenzorok folyamatosan szolgáltatnak online adatokat. Egyes műszerek mintákat is vesznek a környezetünkből (levegő, aerobiom, illetve víz mintavételek), melyek alapjai lesznek a laborvizsgálatoknak. Ezt kiegészítik a szakemberek által a helyszínen történő fizikai mintavételezések (talaj, felszíni- és felszín alatti víz, biodiverzitás) és laboratóriumi vizsgálatok. Mindezekről honlapunkon folyamatosan tájékozódhatnak.
Bővebben
news
2024.08.30.
MÉRŐÁLLOMÁSOK
A Környezeti Ellenőrző Rendszer 16 komplex mérőállomásból és 2 felszíni víz vizsgáló mérő állomásból áll, mely egy egységes, területileg az egész városra kiterjedő, összefüggő rendszert alkot. A mérőállomások helyszínei úgy lettek kijelölve, hogy jellemzőek legyenek nagyobb hasonló területekre is. A legnagyobb reprezentativitási területtel rendelkező mérőpontok a lakótelepek, kertesházas és lakóházas belvárosi területek valamint a gazdasági övezetek.
Bővebben
news
2023.05.16.
TUDOMÁNYOS PROGRAM
A tudományos program a következő környezeti elemek vizsgálatának részleteit tartalmazza: levegőminőség, a felszíni- és felszín alatti vizek, a talaj, valamint a biodiverzitás. Ennek érdekében munkacsoportok alakultak, melyek környezeti elemenként készítik elő a szakmai megvalósítást. A tudományos munkacsoportok munkáját horizontális munkacsoportok támogatják. Az IT munkacsoport feladata a mérési adatok rögzítése, rendszerezése és a szoftveres környezet (adatbázis, kommunikációs felületek, adatleíró struktúrák, lekérdező rendszerek, biztonságos csatornák stb.) kialakítása. A Jogi-közgazdasági munkacsoport pedig a munkacsoportok szerinti, ágazati bontásban érkező, jogi szabályozást érintő javaslatok szintetizálásával, a tudományos alapossággal megfogalmazott igényeknek a jogi normaalkotás szintjére történő leképzésével valamint a jogalkotási folyamat menedzselésével támogatja a szakmai munkacsoportok munkáját.
Bővebben
news
2023.04.17.
MEGALAKULNAK A MUNKACSOPORTOK
2023. április 17-én megalakult a Környezeti Monitoring Rendszert Előkészítő Bizottság. Elnöke Balázs Ákos alpolgármester, tudományos társelnöke Prof. Dr. Nagy Péter. A tudományos előkészítő munka a környezeti elemek mentén szerveződő munkacsoportokban történik: ezek a Levegő, Víz, Talaj, valamint Biodiverzitás Munkacsoport. Emellett két horizontális szakmai csoport segíti a munkát: az Informatikai, és a Jogi és közgazdasági Munkacsoport.
Bővebben
news
2023.04.03.
EGYÜTTMŰKÖDÉSI MEGÁLLAPODÁS
2023. április 3-án a Debreceni Egyetem és Debrecen Megyei Jogú Város együttműködési megállapodást kötött a környezet megóvása érdekében egy folyamatosan működő környezetvédelmi monitoring rendszer kialakításáról. A monitoring rendszer tudományos háttérrel készül, szakemberek tervezik, valósítják meg, működtetik és felügyelik. Ez a rendszer fogja garantálni a debreceniek biztonságát.
Bővebben
1
PARTNEREINK
Picture of the author
DEBRECEN
MEGYEI JOGÚ VÁROS
Picture of the author
Picture of the author
DEBRECENI
EGYETEM
ZÖLD ŐRSZEMDebreceni Környezeti Ellenőrző Rendszer
© 2025 ZÖLD ŐRSZEM Minden jog fenntartva!